Wrocław, dnia 29 października 2020 roku
Występując w imieniu niżej podpisanych uczelni Wrocławia i Opola wyrażamy zaniepokojenie sytuacją prawną, polityczną i społeczną w Polsce. Głęboką obawę budzą możliwe skutki tej sytuacji dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców naszego kraju, w szczególności członków naszych wspólnot akademickich.
Od kilku dni trwają protesty związane z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Niezależnie od treści wyroku, co najmniej za nieroztropne należy uznać rozpoczęcie i prowadzenie właściwej procedury w czasie epidemii, a ogłoszenie wyroku w momencie wykładniczego wzrostu zakażeń. W tym czasie wszystkie siły polityczne i społeczne powinny skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju. Powinien to być bezwzględny priorytet, zwłaszcza dla osób sprawujących władzę.
W chwili obecnej protesty społeczne, niezależnie od ich wydźwięku politycznego, przybierają coraz bardziej emocjonalny, żywiołowy, a pod wpływem bodźców ze strony sił politycznych także agresywny charakter. W rezultacie narastają społeczne podziały, co tylko pogłębia kryzys zdrowotny. W sytuacji naszego systemu ochrony zdrowia, od lat borykającego się z ciężkimi problemami, może to doprowadzić do szybkiego i tragicznego w skutkach załamania jego sprawności organizacyjnej.
Stanowczo apelujemy, by wszystkie siły polityczne, instytucje i osoby cieszące się autorytetem społecznym, włączyły się dziś, bez wahania i bez szacowania strat i zysków politycznych, w pokojowe rozwiązanie sporu. Sytuacja w naszym kraju wymaga dziś szybkich działań godnych mężów stanu, patrzących wyłącznie na dobro i głos wspólnot, na bezpieczeństwo Polek i Polaków. To po stronie osób sprawujących władzę leży odpowiedzialność za właściwe, szanujące prawa obywateli rozwiązanie tej sytuacji, którą zapoczątkowały decyzje organów państwa.
Zwracamy się do rządu i władz ministerialnych o wsparcie wartości akademickich, wynikających z tradycji klasycznego uniwersytetu, to jest podjęcie działań na rzecz przywrócenia kompromisu i porozumienia społecznego. Podkreślamy, że wolność debaty i autonomia uczelni to fundamenty decydujące o naszym miejscu i autorytecie w społeczeństwie. Bez silnych swoją niezależnością wspólnot akademickich nie sposób sobie wyobrazić nowoczesnego społeczeństwa.
Apelujemy jednocześnie do wszystkich – niezależnie od strony sporu – o rozwagę i szacunek dla każdego uczestnika debaty publicznej. Prosimy o odwoływanie się wyłącznie do pokojowych form protestu. Pamiętajmy, że gdy spór przeminie, będziemy nadal żyli obok siebie, będziemy współpracować i wspierać się w trudnych chwilach, które bez wątpienia są przed nami.
Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola
- prof. dr hab. Andrzej Rokita (Przewodniczący KRUWIO)
Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu - prof. dr hab. Piotr Ponikowski (Wiceprzewodniczący KRUWIO)
Rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu - prof. dr hab. Andrzej Kaleta (Wiceprzewodniczący KRUWIO)
Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu - prof. dr hab. inż. Jarosław Bosy
Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu - prof. dr hab. Krystian Kiełb Rektor
Akademii Muzycznej we Wrocławiu - prof. Wojciech Pukocz
Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu - prof. dr hab. Przemysław Wiszewski
Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego - prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs
Rektor Politechniki Wrocławskiej - ks. prof. dr hab. Włodzimierz Wołyniec
Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu - prof. dr hab. Elżbieta Czaplińska-Mrozek
Prorektor ds. Filii we Wrocławiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego - dr hab. inż. Marcin Lorenc
Rektor Politechniki Opolskiej - prof. dr hab. Marek Masnyk
Rektor Uniwersytetu Opolskiego