Nadzwyczajne posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu

Informacje archiwalne 26 sierpnia 2019

W dniu 26 sierpnia br. Przewodniczący KRUWiO prof. dr hab. Marek Ziętek przedłożył oświadczenie o rezygnacji z funkcji Rektora Uniwersytetu Medycznego z dniem 27.08.2019 r. Wszystkim członkom Kolegium podziękował za wieloletni okres owocnej współpracy. Nowy Przewodniczący Kolegium zostanie wybrany na najbliższym posiedzeniu we wrześniu.

Poniżej znajdziecie Państwo oświadczenie prof. Marka Ziętka.

Szanowni Państwo,
po długich przemyśleniach podjąłem – niełatwą dla mnie – decyzję o rezygnacji z funkcji Rektora Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu z dniem 27.08.2019.
Decydujący wpływ na nią miał nieustannie pogarszający się stan mojego zdrowia. Po niedawnej tragicznej śmierci Rektora Politechniki Opolskiej, mojego Przyjaciela prof. Marka Tukiendorfa, uświadomiłem sobie, że czas, który mamy do dyspozycji, jest wartością ograniczoną. Wieloletnia walka o dobre imię moje i kierowanej przeze mnie uczelni doprowadziła mnie do skraju wyczerpania. Jednostka w starciu z polityczną machiną państwa nie ma wielkich szans. Ostatnio wszyscy mieliśmy okazję lepiej poznać te mechanizmy, ja sam boleśnie doświadczyłem ich na sobie. Jestem po ludzku zmęczony. Mam świadomość, że czeka mnie jeszcze batalia w kwestii Data Techno Parku. Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu zaś zasługuje na w pełni skoncentrowanego na zarządzaniu uczelnią rektora.

Zostawiam naszą Alma Mater przygotowaną do czekających zmian: z uchwalonym statutem, przedyskutowanym regulaminem organizacyjnym, uporządkowaną sytuacją wynagrodzeń. Dla uczelni przez ostatnie lata zrobiłem, co mogłem, zawsze stawiając na pierwszym miejscu jej dobro. Teraz nadszedł dla mnie czas, aby skoncentrować się na swoim zdrowiu i najbliższych mi ludziach.

Serdecznie dziękuję wszystkim współpracownikom i Przyjaciołom z uczelni, na których wsparcie, podpowiedzi i życzliwą krytykę zawsze mogłem liczyć. Doskonale wiem, ile Wam zawdzięczam, i na zawsze zachowam to w pamięci. Gorąco dziękuję też za te lata Studentom. Dostarczyliście mi wielu pięknych chwil i wzruszeń. Bardzo cenię sobie relacje, które nawiązaliśmy w tym czasie.

Nam wszystkim życzę mądrych wyborów, które pozwolą Uniwersytetowi Medycznemu we Wrocławiu na rozwój i zapewnią mu dobrą przyszłość.

Marek Ziętek