Otwarte Posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego z okazji Święta Nauki Wrocławskiej

Informacje archiwalne 15 listopada 2018

Tegoroczne obchody Święta Nauki Wrocławskiej oraz Otwarte Posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola odbyły się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego. Uroczystość obchodzona była w rocznicę utworzenia Akademii Leopoldyńskiej oraz pierwszych powojennych wykładów we Wrocławiu.

Przewodniczący KRUWiO prof. Marek Ziętek, Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu w swoim przemówieniu podkreślał: – W tym dniu oddajemy hołd osobom, dzięki którym możemy dziś realizować swoje naukowe pasje. W tym roku szczególnie mocno zabrzmieć powinno nasze podziękowanie dla pierwszego rektora wrocławskiej uczelni. O jego zasługach pamiętamy i nie pozwolimy zapomnieć. Usytuowany przy Politechnice Wrocławskiej jeden z najpiękniejszych bulwarów Wrocławia, noszący imię prof. Stanisława Kulczyńskiego, jest tego dobitnym dowodem; Święto nauki dla wszystkich uczelni jest świętem, które jednoczy środowisko naszego miasta. Jest okazją do podziękowania władzom miasta i regionu za owocną i udaną współpracę, za wsparcie i podejmowane wspólnie inicjatywy.

Na koniec złożył życzenia – Byśmy nadal jednoczyli się w celach, które służą rozwojowi, nie tylko naszych organizacji, ale też nauki i kraju, który z dumą reprezentujemy. Względy formalne są kwestią wtórną. Liczy się działanie we wspólnym celu i poczucie, że zawsze możemy na siebie liczyć. To dziś zjawisko w Polsce unikatowe. Bardzo Wam za to, Drodzy Przyjaciele, dziękuję.

Święto Nauki Wrocławskiej było też okazją, by wręczyć doroczne Nagrody KRUWIO wyjątkowym laureatom. W gronie tym znaleźli się: dr Rafał Dutkiewicz, który otrzymał Nagrodę im. Prof. Józefa Dudka za działalność na rzecz integracji środowiska akademickiego oraz prof. Tadeusz Luty, któremu została wręczona nagroda za szczególne działania w środowisku akademickim. Ciepłe słowa o laureatach podczas laudacji wygłosili prof. Piotr Kielan oraz prof. Cezary Madryas.

W laudacji rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Piotr Kielan podkreślał liczne zasługi prezydenta Wrocławia dla środowiska – inicjatywy i programy, które zainicjował, często jako pierwszy w Polsce, by wspierać rozwój nauki w naszym mieście.
Dr Rafał Dutkiewicz nawiązał do swoich akademickich powiązań z Politechniką Wrocławską, której jest absolwentem i Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie również był wykładowcą. Dzielił się obecnymi inspiracjami filozoficznymi i socjologicznymi.

Laudację na cześć byłego rektora Politechniki Wrocławskiej wygłosił prof. Cezary Madryas obecny Rektor Politechniki Wrocławskiej, szczerze przyznając, że stanął przed niełatwym zadaniem.

Prof. Tadeusz Luty zaś, dziękując za przyznane wyróżnienie, apelował: – Nie możemy roztrwonić, nie możemy zaniedbać, nie możemy nie polepszać integracji naszych uczelni. Musimy dbać o to, by były naprawdę najlepsze; by Wrocław był prawdziwą naukową metropolią. Na koniec żartował, że jest szczęściarzem nie tylko dlatego, że dostał nagrodę, ale też dlatego, że odbiera ją w towarzystwie swojej ukochanej żony, której przez 50 lat tłumaczył, że naprawdę robi rzeczy wielkie.

Wiele ciepłych słów padło też pod adresem współpracowników prof. Lutego z Wrocławskiego Centrum Akademickiego.

Ważną częścią uroczystości było także wręczenie stypendiów dla wrocławskich doktorantów i nominacji dla nowo przyjętych członków Akademii Młodych Uczonych. Pan Tomasz Janoś -Dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi wyczytał tegorocznych laureatów i wyróżnionych.

Fot. Tomasz Walów

Z rąk Prezydenta i Przewodniczącego KRUWIO stypendia otrzymali: Bartłomiej Dudek, Krzysztof Nowicki, Agnieszka Hejna, Krzysztof Sornat, Marta Kolonko, Agnieszka Łątka, Agnieszka Razim, Ewa Kozłowska, Katarzyna Kornicka, Karolina Jara, Aleksandra Kil-Matlak, Dorota Wiśniewska, Celina Strzelecka, Natalia Zacharek, Rafał Węgrzyn, Maciej Kowalczyk, Maciej Lewicki, Małgorzata Ostrowska, Adami Mielnik-Pyszczorski, Michał Naskręt, Manuel David Peris Diaz, Alicja Patanowska, Paweł Baśnik, Aleksandra Trojanowska, Magdalena Sadocha, Janina Myronowa, Marek Jaskólski, Michał Placek, Anna Szczurek, Agnieszka Wlaźlak, Małgorzata Świąder, Maria Dymitruk, Małgorzata Wnętrzak.
Akty powołania nowych członków Akademii Młodych Uczonych i Artystów otrzymali: Natalia Małek-Chudzik, Grzegorz Lesiuk, Alicja Patanowska.

Oprawę muzyczną uroczystego posiedzenia Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola z okazji Święta Nauki Wrocławskiej zapewnił chór Uniwersytetu Medycznego „Medici Cantantes” pod dyrekcją Magdaleny Wojtas.