Spotkanie KRUWiO w Politechnice Wrocławskiej

Informacje archiwalne 16 stycznia 2019

W dniu 16 stycznia 2019 r. Rektorzy spotkali się w Politechnice Wrocławskiej, w której Gości powitali Wiceprzewodniczący KRUWiO: Rektor Akademii Sztuk Pięknych prof. Piotr Kielan oraz Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. Andrzej Rokita. Posiedzenie rozpoczęto minutą ciszy upamiętniając śmierć Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Na posiedzeniu Kolegium obecny był Dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi Tomasz Janoś, który omówił inauguracyjne spotkanie Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Wrocławia. Formalnie Rada „Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia” ukonstytuuje się wybierając prezydium oraz dokona rekomendacji kandydatur do powoływanych, przez Prezydenta Wrocławia, komisji konkursowych w ramach programów: Wrocławskie Konferencje Naukowe oraz Visiting Professors.

Profesor Tadeusz Dobosz przedstawił sprawozdanie z XXI Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Hasło XXI edycji DFN w roku 2018 brzmiało „1918-2018” i nawiązywało do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Członkowie Kolegium wyrażając podziw i szacunek dla prof. Tadusza Dobosza, podziękowali za wkład w popularyzację i promocję nauki w ramach idei tworzenia DFN.

Nowo wybranym Środowiskowym Koordynatorem Dolnośląskiego Festiwalu Nauki został prof. Ryszard Polechoński z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Akt powołania do pełnienia tej funkcji w kadencji 2019-2022, wręczyli Wiceprzewodniczący KRUWiO.

Podczas posiedzenia Członkowie Kolegium bardzo aktywnie dyskutowali o akcie przemocy wobec śp. Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Rektorzy jednomyślnie wystosowali „Apel o rozwagę, umiar w słowach, uspokojenie emocji, obniżenie temperatury sporów na tle ideologicznym, politycznym i światopoglądowym”. Podpisany dokument został zamieszczony na stronach uczelni Wrocławia i Opola oraz na oficjalnej stronie KRUWiO.

Galeria zdjęć