Środowiskowa Inauguracja Roku Akademickiego 2016/2017

Informacje archiwalne 3 października 2016

Pod przewodnictwem Rektora Uniwersytetu Medycznego prof. Marka Ziętka, jedenaście publicznych uczelni Wrocławia świętowało czwartą wspólną Środowiskową Inaugurację Roku Akademickiego. Tradycyjnie na uroczystość przybyli przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, posłowie, dostojnicy kościelni, przyjaciele wrocławskiego środowiska akademickiego.

Przewodniczący Kolegium w swym przemówieniu podziękował byłym członkom Kolegium za wspaniałą współpracę w poprzedniej kadencji. Podkreślił wspólne osiągnięcia i znaczenie podjętej współpracy, wsparcia władz miasta i przedstawicieli biznesu, dla rozwoju wrocławskich uczelni i regionu.

Podczas uroczystości, po raz pierwszy wręczono nagrodę Prezydenta Wrocławia – Wrocławską Nagrodę Naukową za szczególne osiągnięcia naukowe integrujące wrocławskie środowisko akademickie. Kapituła pod przewodnictwem prof. Tadeusza Lutego Doradcy Prezydenta ds. współpracy z uczelniami wyższymi, przyznała ją dwóm znamienitym profesorom z Politechniki Wrocławskiej. Z rąk Prezydenta Rafała Dutkiewicza odebrali ją Edward Chlebus i Marek Samoć.

Przedstawiciele studentów uczelni wrocławskich z dumą przystąpili do immatrykulacji. Tę część uroczystości poprowadził Wiceprzewodniczący KRUWiO Rektor Akademii Wychowania Fizycznego prof. Andrzej Rokita. Po tak doniosłych chwilach prof. Janusz Degler z Uniwersytetu Wrocławskiego zaprezentował wykład pt. „Witkacy nasz współczesny”.

Po części oficjalnej w Oratorium Marianum, ulicą Kuźniczą ruszył orszak na czele z przedstawicielami uczelni, władz miasta oraz gośćmi. W asyście wojskowej orkiestry i konnej straży miejskiej, w deszczu, aczkolwiek z pogodą ducha, orszak dotarł na Rynek. Pod Pomnikiem Fredry zebrani wraz z połączonymi chórami wrocławskich uczelni odśpiewali Gaudeamus igitur. Prezydent Rafał Dutkiewicz gorąco powitał wszystkich Gości na Rynku i zachęcał do wspólnego świętowania.

Uroczystość nie miała końca. Na wrocławskim rynku rozpoczęły się liczne atrakcje dla studentów. Pomimo deszczowej pogody studenci z uśmiechem na twarzy wzięli udział w Tanecznym rekordzie i grze Akademickie Starcie. Zwycięskie drużyny otrzymały fantastyczne nagrody ufundowane przez firmę Philips. Wieczorem bawili się podczas koncertu Krzysztofa Zalewskiego.

Galeria zdjęć