Środowiskowa Inauguracja Roku Akademickiego 2017/2018

Informacje archiwalne 2 października 2017

Rok akademicki 2017/2018 oficjalnie uznajemy za otwarty. Wspólnie z wrocławskimi uczelniami inaugurował go w Oratorium Marianum wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Wspólna inauguracja roku akademickiego to już we Wrocławiu tradycja. 2 października w Oratorium Marianum odbyła się ona po raz kolejny.

Tym razem do Wrocławia przyjechał także Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin. Dla rektorów była to pierwsza, od czasu Narodowego Kongresu Nauki w Krakowie, okazja do spotkania z wicepremierem Gowinem.

W przemówieniu Przewodniczący Kolegium Rektorów Wrocławia i Opola wielokrotnie nawiązywał do ustawy 2.0. Prof. Marek Ziętek podziękował ministrowi za szacunek okazany w czasie konsultacji i wyraził nadzieję, że proces legislacji nie zepsuje wypracowanego z trudem kompromisu.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu zaapelował także do swoich kolegów. – W nowej ustawie rektorzy zyskują dużo większą władzę. Wszyscy mamy świadomość, że wiąże się z nią także dużo większa odpowiedzialność. Sami sobie postawić powinniśmy pytanie czy jesteśmy na nią gotowi i czy odpowiednio dojrzałe do zmian są kierowane przez nas uczelnie. Do przemyślenia mamy cały ustrój i sposób zarządzania naszymi jednostkami. Ustawa daje możliwości zyskania większego dofinansowania, ale by po nie sięgnąć trzeba wykonać ogromny wysiłek dostosowania naszych uczelni do nowych oczekiwań. Przed rektorami tej kadencji trudne zadanie. To na nas spocznie ciężar wybrania kierunku i opracowania planu zmian, my funkcjonować będziemy w czasie przejściowym – najtrudniejszym organizacyjnie. Nagroda rysuje się na odległym horyzoncie i w większości nie my będziemy po nią sięgać. Głęboko wierzę, że nie zmieni to w nas determinacji uczynienia naszych uczelni i polskiej nauki doskonalszymi. Dla osiągnięcia celu kluczowa jest współpraca różnych gremiów. Dzielmy się przemyśleniami i doświadczeniami, razem szukajmy najlepszych dla środowiska rozwiązań. Należy uszanować odmienności, ale wiele propozycji zmian ustrojowych wypracowanych w wąskich gremiach możemy wykorzystać szerzej. Współpracujmy, gdzie można. Konkurujmy, gdy trzeba. Rozwijajmy się z myślą o tych, którzy przyjdą po nas – apelował prof. Marek Ziętek.

Wicepremier zapewnił, że nowa ustawa o szkolnictwie wyższym jest projektem firmowanym przez rząd i przypomniał jej główne założenia. Wicepremier przyglądał się także immatrykulacji studentów. Naszą uczelnię reprezentowali Kornelia Szczygieł i Wojciech Szlasa z Wydziału Lekarskiego.

W czasie uroczystości wręczono po raz kolejny Wrocławską Nagrodę Naukową przyznawaną przez prezydenta Rafała Dutkiewicza. Otrzymał ją prof. Andrzej Pękalski – fizyk z Uniwersytetu Wrocławskiego, który bardzo płynnie od odbierania nagrody przeszedł do wykładu inauguracyjnego – przybliżając zebranym badania interdyscyplinarne oczami fizyka.

– Nie traktujcie swoich uczelni jak fabryki dyplomów, to teraz jest czas, by wyhodować sobie skrzydła – apelował do swoich koleżanek i kolegów Filip Ogonowski z Politechniki Wrocławskiej, który przemawiał w imieniu studentów.

Po wspólnym odśpiewaniu Gaudeamus Igitur uczestnicy uformowali orszak i przeszli do Rynku.

Tam czekały na nich połączone chóry uczelni, w tym Chór Medici Cantantes pod kierownictwem Magdaleny Lipskiej-Wojtas.
Fot. Tomasz Walów

Oprawa muzyczna zapewniona przez Dziubek Band, Pawła Gołębskiego i Natalię Lubrano wniosła mnóstwo pozytywnej energii. Uczestnicy inauguracji, wrocławianie i zgromadzeni w rynku turyści poza Gaudeamus usłyszeli także „Zacznij do Bacha” i „Niebieskie tramwaje”.

Galeria zdjęć