Święto Nauki Wrocławskiej

Informacje 15 listopada 2020

Jak co roku, 15 listopada, wrocławskie środowisko akademickie obchodzić będzie Święto Nauki Wrocławskiej. Tegoroczne uroczystości mają jednak – ze względu na pandemię – bardziej skromny charakter. Z kolei uczelnie zdecydowały się przenieść świętowanie do internetu.

15 listopada 1702 roku działalność zainaugurowała Akademia Leopoldyńska, a 15 listopada 1945 roku decyzją rektora Stanisława Kulczyńskiego rozpoczęły się zajęcia na Uniwersytecie i Politechnice  – wykładami profesora Hirszfelda i profesora Idaszewskiego.

Upamiętniając te wydarzenia, w poprzednich latach, z okazji Święta Nauki Wrocławskiej, w dniu 15 listopada odbywało się w Oratorium Marianum uroczyste otwarte posiedzenie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola. Podczas uroczystości  wręczane były nagrody KRUWiO, ogłaszano nazwiska laureatów Studenckiego Programu Stypendialnego, realizowanego – z inicjatywy Prezydenta Wrocławia – przez Wrocławskie Centrum Akademickie. Wręczane były też  akty powołania nowym członkom Akademii Młodych Uczonych i Artystów.

Niestety, ze względu na obostrzenia związane z sytuacja epidemiologiczną, w tym roku te uroczystości się nie odbędą. Jednak przedstawiciele KRUWiO, jak co roku, odwiedzą miejsca ważne dla nauki wrocławskiej i złożą tam wiązanki kwiatów:

Pod Pomnikiem Martyrologii Profesorów Lwowskich  (skwer im. Kazimierza Idaszewskiego) – Przewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Rokita Rektor Akademii Wychowania Fizycznego, Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. Arkadiusz Wójs wraz z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem.

Pod tablicą upamiętniającą profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r.  (ul. Sądowa 1) – Wiceprzewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Kaleta Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego

Pod tablicą upamiętniającą profesorów krakowskich więzionych we Wrocławiu w 1939 r.  (ul. Kleczkowska/Reymonta) – Wiceprzewodniczący KRUWIO prof. Piotr Ponikowski Rektor Uniwersytetu Medycznego

Uczelnie wrocławskie również świętować będą w formie innej od dotychczasowej. Wydarzenia związane ze Świętem Nauki Wrocławskiej odbędą się – praktycznie w całości – online.

Uniwersytet Wrocławski

W weekend 13-15 listopada na uniwersyteckiej stronie internetowej pojawi się specjalny „urodzinowy” pasek, a w nim m.in. wspomnienie o Uniwersytecie w roku 1945 – na retro-mapie zaznaczyliśmy 10 punktów w mieście, gdzie rozegrały się ważne wydarzenia pierwszych miesięcy polskiego Uniwersytetu. W 10 filmikach opowie o nich Kamilla Jasińska z Ośrodka „Pamięć i Przyszłość”- Centrum Historii Zajezdnia, autorka książki „W ogniu i w gruzach. Uniwersytet Wrocławski w latach 1945-1946. Inne spojrzenie”.

Tego dnia JM Rektor UWr, prof. Przemysław Wiszewski, także za pośrednictwem Internetu, wygłosi okolicznościowe wystąpienie.

Poza tym, jak co piątek, rektor spotka się ze studentami i pracownikami na czacie – za pośrednictwem youtube i Facebooka.

W świętowanie urodzin Uniwersytet chce włączyć wszystkich wrocławian. W piątek 13 listopada na fasadach budynków uniwersyteckich w całym mieście zawisną niebieskie flagi Uniwersytetu Wrocławskiego.  Przesłaniem akcji jest pokazanie wrocławianom, że Uniwersytet Wrocławski jest obecny w każdej dzielnicy, jest uczestnikiem codziennego życia Wrocławia.

Politechnika Wrocławska

W niedzielę, 15 listopada, opublikowane zostanie wystąpienie rektora prof. Arkadiusza Wójsa, w którym poinformuje o przyznanych wyróżnieniach, nagrodach oraz medalach.

Cała społeczność Politechniki zaproszona została też do wzięcia udziału w akcji pokazującej jedność z uczelnią. Pod hashtagiem #razempwr na Facebooku czy Instagramie można umieszczać swoje zdjęcia z kartką, transparentami lub innymi formami na których widnieje napis Razem PWr! Zdjęcia można wysyłać także na adres razem@pwr.edu.pl.

Akcja trwa do 13 listopada. A 15 listopada opublikowane zostaną wszystkie – połączone w całość – nadesłane wyrazy wsparcia.

Uniwersytet Przyrodniczy

Cykl publikacji w Głosie Uczelni

Środa 11.11

Czwartek 12.11

  • Tekst: Medicina Una (pionierzy weterynarii plus prof. Bros na medycznym – rozwój powojennej kardiochirurgii)

Piątek 13.11

  • Nagrody rektora – tekst w Głosie tekst plus lista nagrodzonych

Media społecznościowe:

Krótki film z rektorem prof. Bosym – promocja akcji  #BESTofUPWr – która polega na tym, że  studenci i pracownicy UPWr pytani są o jedną ważną rzecz, której się nauczyli na uczelni (historie poważne i zabawne wpisywane w komentarzach)