Wiceminister MNiSW spotkała się z wrocławskimi rektorami

Informacje archiwalne 24 listopada 2016

Nowe, podpisane w tym tygodniu przez ministra Jarosława Gowina, zasady finansowania uczelni oraz korzyści i obawy płynące z konsolidacji uczelni zdominowały spotkanie wiceminister Teresy Czerwińskiej z wrocławskimi rektorami.

Dr hab. Teresa Czerwińska przyjechała do Wrocławia na zaproszenie rektora Uniwersytetu Medycznego. W sali Senatu miała okazję porozmawiać z władzami wszystkich wrocławskich uczelni publicznych.

Przedstawiła zmiany w finansowaniu, podkreśliła także, że prócz ustawy 2.0 projekt konsolidacji uczelni jest jednym z priorytetów ministerstwa Jarosława Gowina. Minister Czerwińska dodała, że kolejne uczelnie robią przymiarki w tym względzie – ostatnio związek – na razie luźny formalnie – powstał w Krakowie.

Rektor Uniwersytetu Medycznego przypomniał, że pomysł jednoczenia uczelni nie jest we Wrocławiu nowością. Przyjęta przez rektorów Deklaracja Pawłowicka spotkała się z bardzo złym przyjęciem. A jednak środowisko wrocławskie się integruje i to na wielu płaszczyznach – od wspólnego negocjowania cen prądu, przez uroczystość inauguracji środowiskowej, po poważne badania naukowe – podkreślał prof. Marek Ziętek.

Przykład Francji czy Niemiec pokazuje, że łączenie się jest dobrym kierunkiem. – My też powinniśmy się na poważnie i na spokojnie nad tym zastanowić – podkreślał Przewodniczący Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola.

Minister Teresa Czerwińska zapoznała się z przyczynami niepowodzenia poprzedniej próby połączenia, wysłuchała też obaw i nadziei wrocławskich rektorów.

– Chcemy skończyć ze źle rozumianą „masowością” – mówiła Teresa Czerwińska – zależy nam na tym, by tworzyć silne ośrodki akademickie. Z połączenia dwóch słabych uczelni nie powstanie jedna silna. Połączenie mocnych jednostek, a do takich należą uczelnie Wrocławia, daje szansę na zmianę widzenia naszych uczelni na arenie europejskiej a może nawet światowej.

Teresa Czerwińska zapewniła też rektorów o wsparciu – finansowym – MNiSW planuje przeznaczyć znaczne środki finansowe na realizację projektu łączenia uczelni, ale też merytorycznym. I podkreśliła, że nie ma planów odgórnego nakazu konsolidacji. – Możemy i chcemy się w ten proces włączyć, ale musi to być proces oddolny – zaznaczyła minister.

Wrocławscy rektorzy zobowiązali się do dyskusji nad konsolidacją na własnych uczelniach.

W czasie wizyty na Uniwersytecie Medycznym dr hab. Teresa Czerwińska miała też możliwość zwiedzić Centrum Naukowej Informacji Medycznej i spotkać się z dziennikarzami.

Galeria zdjęć