Wigilia 2020 będzie wyjątkowa

Galeria, Informacje 21 grudnia 2020

Wigilia 2020 będzie wyjątkowa. Ze względu na panującą pandemię, wprowadzone zostały liczne restrykcje i obostrzenia, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa ludziom oraz minimalizację ryzyka zarażenia.  Z tego powodu spotkanie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia zaplanowano w nietradycyjnej formie.

Tegoroczna Wigilia, była niepowtarzalnym i wyjątkowym spotkaniem za pomocą platformy on-line. Przewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Rokita, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu dołożył wszelkich starań, aby Święta online, z udziałem Rektorów naszych 11 wrocławskich i 2 opolskich uczelni oraz zaproszonych Gości, były radosnym wydarzeniem i nie straciły na uroku.

W spotkaniu wigilijnym wzięli udział zaproszeni Goście: Wojewoda Dolnośląski Pan Jarosław Obremski, w zastępstwie za Marszałka Województwa Dolnośląskiego – pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z KRUWIO Pani Ewa Mańkowska oraz  Pan prof. Edward Czapiewski, Wiceprezydent Wrocławia Pan Jakub Mazur, oraz przedstawiciele Prezydenta – Pan dr Jacek Ossowski Sekretarz Rady ds. Szkolnictwa Wyższego i Nauki przy Prezydencie Wrocławia oraz Pan Tomasz Janoś Dyrektor Biura Współpracy z Uczelniami Wyższymi. W gronie gości swoją obecnością zaszczycili także Prezes Oddziału PAN we Wrocławiu Pan prof. Lechosław Latos-Grażyński i Wiceprezes Oddziału Pan prof. Andrzej Żelaźniewicz oraz Honorowy Przewodniczący KRUWIO Pan prof. inż. Cezary Madryas.

Z okazji zbliżających się Świąt wszyscy goście składali ciepłe, pełne nadziei na lepszą przyszłość, życzenia zdrowia, radości i sukcesów. Wojewoda Dolnośląski Pan Jarosław Obremski podkreślił, …że czas jest  emocjonujący i trudny, ale szukamy wspólnych  rozwiązań. Wszystkiego dobrego dla całej społeczności akademickiej. Życzę ocalenia uniwersyteckości, gdyż chciałbym, aby nasze uczelnie zaistniały w globalnych wyzwaniach, jakim jest m.in. walka z pandemią. Życzę ocalenia elitarności. Rektorom życzę tej mądrości, aby znaleźć to, co stanowiło siłę uniwersytetu. Życzę wyższym uczelniom takiej mądrości w mozole poznawania prawdy i nie odrzucenia prawdy.

Składając życzenia, Wiceprezydent Wrocławia Pan Jakub Mazur podkreślił: … to uczelnie, to studenci, to kadra akademicka i Państwo Rektorzy tworzycie wyjątkowe, atrakcyjne i piękne Miasto. Dziękuję w imieniu Prezydenta Wrocławia Pana Jacka Sutryka oraz swoim, za tę pracę i trud wkładany we wspólne budowanie niezwykłego Miasta i pomoc nam, urzędnikom.

Pięknych Świąt, ambitnych, wspólnych projektów we Wrocławiu, w regionie, by chwalić się tym, co uda nam się zrobić w przyszłym roku, w Polsce i poza jej granicami. Dla wszystkich Państwa i Państwa rodzin wiele, wiele zdrowia. 

Wyjątkowe życzenia składali także przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta, a także Polskiej Akademii Nauk i nasi Rektorzy, reprezentujący uczelnie KRUWIO.

W klimat Świąt Bożego narodzenia, w imieniu abp. Józefa Kupnego Metropolity Wrocławskiego, wprowadził wszystkich Rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego ks. prof. Włodzimierz Wołyniec. W aspekcie rozważania Bożego Narodzenia, wyraził piękne wigilijne życzenia: … w teologii używamy dwóch modeli, pierwszy z pochodzenia greckiego Logos Anthropos, odwieczne słowo Ojca stało się człowiekiem. Pragnę życzyć tego, o czym nieraz zapominamy, radości z bycia człowiekiem, czyli bycia istotą, która może myśleć, odkrywać prawdę, może komunikować się, a przede wszystkim może kochać. Życzę, żeby czas, był czasem zamyślenia i zadziwienia nad sobą. To zadziwienie nie może prowadzić do próżnej pychy, lecz do pokory z dotknięcia tajemnicy człowieka. Chciałbym także życzyć radości ze spotkania i przebywania z drugim człowiekiem, z najbliższymi, z rodziną, z tymi, których znamy, ale także z tymi, których jeszcze nie znamy.

Drugi model Logos Sarx – słowo stało się ciałem. Duchowość chrześcijańska jest duchowością cielesną, w której duch łączy się z ciałem, a materia nabiera większego sensu… Życzę odkrywania wartości rzeczy materialnych, które przynoszą radość i dobro, kiedy wkładamy w nie serce. Posługiwanie się małymi rzeczami ma wielką wartość. Taką małą rzeczą jest mały opłatek, mały kawałek chleba, którym dzielimy się przy wigilijnym stole. Ile jest duchowej mocy w przemieniającym sercu, w tym prostym kawałku chleba. Życzę, aby posługiwanie się każdą najdrobniejszą rzeczą, pomnażało w naszym ludzkim świecie pokój i dobro.  Błogosławionych Świąt.

W klimat świątecznego nastoju wprowadziły nas kolędy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca KALINA AWF Wrocław oraz w wykonaniu duetu studentów AWF.

Przewodniczący KRUWIO prof. Andrzej Rokita podziękował wszystkim za udział w spotkaniu i życzył, aby radość i ciepło zagościły w naszych domach. Słowami: współpracujmy, podejmujmy wspólne decyzje, dziękuję bardzo za dzisiejszą obecność i atmosferę – zakończył świąteczne posiedzenie KRUWIO.