Wigilijne spotkanie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola na Papieskim Wydziale Teologicznym

Informacje archiwalne 20 grudnia 2017

W dniu 20 grudnia 2017 r. Rektorzy spotkali się w Muzeum Archidiecezjalnym mieszczącym się na Ostrowie Tumskim. Gospodarz spotkania Ks. prof. Włodzimierz Wołyniec Rektor PWT zaprosił członków Kolegium do najstarszej części budynku, gdzie mieści się gotycka sala posiedzeń. Jej historię przedstawił ks. inf. Józef Pater. W muzeum znajdują się bogate zbiory zabytków gotyckich, dzieła średniowiecznej sztuki XIV-XVII w., tj. rzeźby kamienne i drewniane, malarstwo, grafika, rzemiosło artystyczne, zabytkowe meble, zbiory naczyń etruskich i inne.

Ks. inf. Józef Pater zaprezentował dzieje muzeum, biblioteki i ówczesnego archiwum oraz opowiedział bardzo interesującą historię odzyskanego obrazu „Madonna pod jodłami” autorstwa Łukasza Cranacha Starszego. Obraz został namalowany w 1510 r. Przewodniczący Kolegium Rektor UMW prof. Marek Ziętek wyraził podziękowanie za udostępnienie pomieszczenia i pięknie przedstawioną historię i wątki kulturowe.

Po oficjalnej części spotkania, Rektorzy wraz z zaproszonymi Gośćmi udali się na kolację wigilijną, na której opłatki poświęcił Abp Józef Kupny. Goście w świątecznym nastroju tradycyjnie przełamali się opłatkiem, zaśpiewali kolędę i zasiedli do kolacji wigilijnej.

Galeria zdjęć