Zaproszenie na obchody 80 rocznicy mordu Profesorów Lwowskich

Informacje 25 czerwca 2021

Wrocław, 23 czerwca 2021 roku

Ich Magnificencje
Rektorzy uczelni Wrocławia i Opola za pośrednictwem sekretariatu KRUWiO

Wasze Magnificencje, Szanowni Państwo Rektorzy,

w tym roku mija 80. rocznica mordu Profesorów Lwowskich oraz ich bliskich, których w lipcu 1941 roku stracono m.in. na Wzgórzach Wuleckich we Lwowie. Jednym z priorytetów działalności Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” jest popularyzowanie historii oraz pielęgnowanie pamięci o przeszłości. Z tego względu nasza instytucja we współpracy z Narodowym Uniwersytetem „Politechniką Lwowską” podjęła się organizacji polsko-ukraińskich obchodów, upamiętniających ofiary tej dramatycznej zbrodni.

W związku z tym pragnę zaprosić Wasze Magnificencje na uroczyste obchody tej rocznicy, które odbędą się 2 lipca 2021 roku (piątek), o godzinie 9.00 w Centrum Historii Zajezdnia przy ul. Grabiszyńskiej 184 we Wrocławiu. Połączymy się wtedy ze Lwowem, by wspólnie uhonorować ofiary tej zbrodni. Z uwagi na sytuację epidemiczną w Polsce i na Ukrainie wydarzenie odbędzie się równolegle we Lwowie i we Wrocławiu, częściowo w przestrzeni online: bez udziału publiczności, będzie jednak transmitowane. W spotkaniu wezmą udział m.in. konsul generalna RP we Lwowie, Eliza Dzwonkiewicz, władze samorządowe Wrocławia i Lwowa, a także rektorzy uczelni lwowskich. Gościem honorowym, z którym nastąpi łączenie online, będzie dr Jan Longchamps de Berier – jedyny ocalały syn ostatniego polskiego rektora Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie, prof. Romana Longchamps de Berier. Szczegółowy scenariusz uroczystości przesyłam w załączniku.

Licząc bardzo na obecność Waszych Magnificencji, proszę o potwierdzenie przybycia. Jednocześnie zwracam się z prośbą o zamieszczenie informacji o obchodach na stronach internetowych oraz mediach społecznościowych Państwa uczelni. Więcej informacji na stronie Centrum Historii Zajezdnia http://zaiezdnia.tv, gdzie także będzie dostępna transmisja.